AKTUALNOŚCI, ROZWÓJ FIRMY
Nowoczesne narzędzia IT w cyfrowej transformacji biznesu
Współczesne firmy muszą się zmieniać i to bardzo szybko. Otoczenie geopolityczne, turbulentne warunki oraz nasilająca się konkurencja nie pozostawiają złudzeń – kto się nie rozwija, ten prędzej czy później upadnie, a brak decyzji to również decyzja. W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie adaptacja i innowacja są kluczowe zarówno dla przetrwania, jak i sukcesu.
Data publikacji: 02.04.2025
Data aktualizacji: 02.04.2025
Podziel się:

Cyfrowa transformacja firmy to konieczność
Klienci, z którymi pracujemy, doskonale zdają sobie z tego sprawę. W ostatnich pięciu latach działalności zaobserwowaliśmy intensyfikację zleceń z dużych i średnich firm produkcyjnych i handlowych, które dotyczą wsparcia lub poprowadzenia transformacji. Przedsiębiorstwa te zauważają, że Polska przestała być krajem o niskim koszcie siły roboczej. Wzrost kosztów pracy oraz rosnące wymagania jakościowe sprawiają, że konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań i technologii.
Dodatkowo dostawcy z Dalekiego Wschodu, szczególnie z Chin lub Indii, szybko nadrabiają opóźnienia technologiczne. Są w stanie dostarczać tani, wysokiej jakości produkt, który jeszcze kilka lat temu był niedostępny. To zmusza polskie firmy do jeszcze większej innowacyjności i efektywności, aby mogły one konkurować na globalnym rynku. W obliczu tych wyzwań transformacja staje się nie tylko opcją, ale wręcz koniecznością.
Identyfikacja kluczowych procesów
Transformację, którą opisujemy, możemy nazwać projektem przeprowadzenia organizacji z punktu A, w którym obecnie się znajduje, do punktu B, który jest opisem sytuacji docelowej. Proces ten jest niezwykle skomplikowany i wymaga starannego planowania oraz precyzyjnego wykonania. Firmy produkcyjne i przemysłowe muszą przede wszystkim zmodyfikować koszty realizowanych procesów bez obniżania ich jakości. Jest to zadanie wymagające, ponieważ każda zmiana w procesie produkcyjnym może mieć daleko idące konsekwencje dla całej organizacji.
Kluczowe jest właściwe zidentyfikowanie tych procesów, które w największym stopniu wpływają na osiągnięcie pożądanego rezultatu. W tym celu stosuje się zasadę Pareto, która mówi, że maksymalnie 20% procesów realizowanych w firmie generuje co najmniej 80% wartości dodanej. Oznacza to, że transformując organizację, nie musimy zmieniać wszystkiego naraz, lecz powinniśmy właściwie priorytetyzować procesy i modyfikować je jeden po drugim w sposób zwinny, koncentrując się na tempie i efekcie zmian, a nie na liczbie równocześnie modyfikowanych procesów.
W praktyce oznacza to, że najpierw należy dokładnie przeanalizować wszystkie procesy zachodzące w firmie i zidentyfikować te, które mają największy wpływ na wyniki finansowe i operacyjne. Następnie, na podstawie tej analizy, należy opracować plan działania, który będzie uwzględniał priorytetyzację procesów do modyfikacji. Ważne jest, aby zmiany były wprowadzane stopniowo i w sposób kontrolowany, aby uniknąć zakłóceń w działalności firmy.
Jak integrować system IT danego działu firmy z całą infrastrukturą organizacji?
Współczesne przedsiębiorstwa opierają swoją działalność na systemach IT, które obejmują różne obszary, takie jak ERP, WMS, CRM, a także systemy finansowe i produkcyjne. Kluczowe w tym kontekście jest zapewnienie ich płynnej integracji w taki sposób, aby dane były dostępne w czasie rzeczywistym, a jednocześnie nie obciążały organizacji nadmiarem informacji.
Integracja systemów powinna odbywać się wieloetapowo. Pierwszym krokiem jest audyt obecnej infrastruktury IT – identyfikacja wykorzystywanych systemów, sposobu ich komunikacji oraz źródeł danych. Następnie należy określić cele biznesowe, które integracja ma wspierać – czy chodzi o zwiększenie efektywności operacyjnej, poprawę dostępności danych czy też redukcję kosztów operacyjnych.
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich narzędzi integracyjnych. W przypadku WMS Rewista, który oferujemy jako Aspekt, stosujemy API oraz gotowe konektory do popularnych systemów ERP i CRM, co pozwala na automatyzację wymiany danych. W niektórych przypadkach stosujemy rozwiązania middleware, które działają jako warstwa pośrednia łącząca różne systemy.
Należy także zadbać o odpowiednią filtrację danych. Każdy poziom zarządzania w firmie potrzebuje innego zakresu informacji – pracownik magazynu nie musi widzieć pełnej analizy sprzedaży, a menedżer nie powinien być przeciążony szczegółami operacyjnymi. Odpowiednie mechanizmy filtrowania i personalizacji dostępu do danych są kluczowe w ochronie firmy przed mikrozarządzaniem.
Ostateczny sukces integracji zależy od ścisłej współpracy IT z działami operacyjnymi oraz od szkoleń pracowników, którzy będą korzystać z nowych rozwiązań. Warto również uwzględnić aspekt bezpieczeństwa – im więcej systemów jest ze sobą połączonych, tym większe ryzyko wycieku danych czy nieautoryzowanego dostępu, co wymaga zastosowania odpowiednich polityk bezpieczeństwa i systemów typu NAC.
Marek Kuropieska
Prezes zarządu
Aspekt
Kultura organizacyjna i technologia
Transformacja organizacji to nie tylko zmiana procesów, ale także zmiana kultury organizacyjnej. Pracownicy muszą być świadomi celów i korzyści wynikających z wprowadzanych zmian oraz być gotowi do współpracy i adaptacji. W tym kontekście kluczowe jest zaangażowanie kadry zarządzającej, która powinna pełnić rolę liderów i mentorów, wspierając pracowników na każdym etapie transformacji.
Dodatkowo wprowadzenie nowych technologii i narzędzi może znacząco przyspieszyć proces transformacji. Automatyzacja, cyfryzacja oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji pomogą w optymalizacji procesów i zwiększeniu efektywności. Jednakże wdrożenie nowych technologii wymaga odpowiedniego przygotowania i szkolenia pracowników, aby mogli oni w pełni wykorzystać ich potencjał.
Mechanizmy cyfrowej transformacji w firmie
Co należy zrobić, by skutecznie przeprowadzić zmianę w organizacji produkcyjnej, handlowej i przemysłowej? Przede wszystkim należy ją potraktować jako projekt, którego zakresem będzie uruchomienie na nowo i w nowy sposób wybranych procesów. Kluczowe jest, aby zmiana była dobrze zaplanowana i zarządzana, co pozwoli na osiągnięcie zamierzonych celów w sposób efektywny i zminimalizuje ryzyko niepowodzenia.
Punktem odbioru będą dostarczone przez zespół projektowy tak zwane produkty projektu, czyli namacalne i niematerialne wyniki prac w projekcie. Produkty te mogą obejmować nowe procedury, zaktualizowane systemy informatyczne, zmodyfikowane linie produkcyjne, a także szkolenia dla pracowników. Ważne jest, aby były jasno zdefiniowane i mierzalne, co pozwoli na ocenę postępów i skuteczności projektu.
Projekt zaczyna się w momencie diagnozy stanu obecnego organizacji. Diagnoza ta powinna obejmować szczegółową analizę wszystkich procesów, zasobów i struktur organizacyjnych. Celem analizy jest zidentyfikowanie obszarów wymagających poprawy oraz określenie potencjalnych przeszkód i ryzyk związanych z wdrożeniem zmian. Na podstawie wyników diagnozy zespół projektowy opracowuje plan działania, który uwzględnia priorytetyzację procesów do modyfikacji oraz harmonogram wdrożenia zmian.
Projekt kończy się w momencie uzyskania gotowości do wdrożenia rezultatów projektu. Oznacza to, że wszystkie zaplanowane zmiany zostały wprowadzone, a organizacja jest przygotowana do ich pełnego wdrożenia i eksploatacji. W tym momencie kluczowe jest przeprowadzenie testów i próbnych wdrożeń, które pozwolą na ocenę skuteczności wprowadzonych zmian oraz identyfikację ewentualnych problemów i obszarów wymagających dalszej optymalizacji.
Kamienie milowe we wdrażaniu systemów IT w organizacji
Efektywne wdrażania systemów IT wymaga starannie zaplanowanego harmonogramu działań. Każde wdrożenie jest odrębnym projektem, w którym najważniejszym elementem jest jasno zdefiniowany cel. Gdybym miał wymienić najważniejsze kamienie milowe projektu IT to byłyby to:
- Sprecyzowanie celu wdrożenia – informacja dla całego zespołu projektowego, do czego dążymy i co w projekcie jest najważniejsze. W sytuacjach spornych ułatwia podejmowanie decyzji.
- Dobór zespołu wdrożeniowego – wybór osób zaangażowanych w projekt. Kluczowe jest słowo „zaangażowanych”. Doświadczenie podpowiada mi, że muszą być to osoby, które mają wiedzę i możliwość wykonania tego projektu zgodnie z przyjętymi standardami. Często źle dobrany zespół wdrożeniowy może „położyć” projekt często z braku czasu i odpowiedniego zaangażowania.
- Mapowanie procesów – bardzo ważny element, który rzadko jest stosowany w prowadzeniu projektów. Warto przed rozpoczęciem pracy narysować mapę procesów biznesowych, zaczynając od najważniejszych i rozbudowując o poboczne. Taka mapa ułatwia całemu zespołowi wdrożeniowemu uszeregowanie i zrozumienie kolejności procesów
- Przejrzenie celów w kontekście mapy procesów i wyznaczenie priorytetów – dopiero ten etap projektu da nam realną listę zadań do wykonania. Kiedy wdrażamy nowy system często nie myślimy o tym jak zintegrować go z systemem nadrzędnym (ERP). Ten ważny punkt umożliwia właściwe wyznaczenie zadań dla projektu. Ponadto czas wdrożenia nie jest z gumy. Może okazać się, że nie wszystko uda się wdroży i zintegrować „na start”. Dlatego ważna jest nadanie procesom statusów, co musi być, co powinno być, a co może być na start. A następnie zaplanowanie tych zadań/etapów w harmonogramie wdrożenia.
- Kontrola czasu, jakości i budżetu – nieodzownym elementem każdego projektu jest kontrola. Dzięki jasnemu sprecyzowaniu celu, nadaniu priorytetów i ważności wdrażanych rozwiązań da się łatwo sterować zakresem wdrożenia. Z drugiej strony szali leży jednak kontrola i zarządzanie zadaniami w etapach projektu w kontekście czasu, jakości rozwiązania i budżetu wdrożenia.
Te wszystkie elementy są podstawą pracy każdego zwinnego Projekt Managera.
Mateusz Kluba
Product Owner
Forterro Polska
Mapowanie procesów w firmie
Technologia IT odgrywa kluczową rolę w identyfikacji procesów, które wymagają transformacji w organizacji. Wspiera ten proces poprzez wykorzystanie benchmarkingu, analizę kluczowych wskaźników wydajności (KPI) zarówno docelowych, jak i obecnych, oraz analizę odchyleń. Dzięki temu możliwe jest wskazanie procesów, które wymagają zmiany, aby osiągnąć pożądane rezultaty.
Benchmarking pozwala na porównanie wydajności procesów z najlepszymi praktykami w branży, co umożliwia identyfikację obszarów wymagających poprawy. Analiza KPI pomaga w monitorowaniu i ocenie efektywności procesów, a analiza odchyleń pozwala na zidentyfikowanie różnic między stanem obecnym a docelowym.
Dodatkowo mapowanie procesów za pomocą notacji BPMN (Business Process Model and Notation) jest niezwykle przydatne w wizualizacji i analizie procesów biznesowych. BPMN umożliwia tworzenie czytelnych diagramów, które przedstawiają przepływ pracy i interakcje między różnymi elementami procesu. Dzięki temu można łatwo zidentyfikować wąskie gardła, redundancje oraz inne problemy, które mogą wpływać na efektywność procesów.
Mapowanie BPMN wspiera również komunikację między zespołami, ponieważ dostarcza jednoznacznego i zrozumiałego obrazu procesów, co ułatwia współpracę i koordynację działań. W rezultacie, organizacje mogą skuteczniej planować i wdrażać zmiany, koncentrując się na kluczowych procesach, które mają największy wpływ na osiągnięcie celów biznesowych.
Zidentyfikowanie i opisanie procesów według ustalonej formy oraz standardów zgodnych z metodą budowania diagramów BPMN to dopiero początek drogi. Budując opis stanu obecnego, powinniśmy już myśleć o kształcie docelowym procesu. Jest to istotne, by nie skupić się na tym, co jest, lecz wizualizować sekwencję zadań realizowaną przez nasz zespół w przyszłości. Narzędzia BPMN, choć są przydatne i potrafią samodzielnie zidentyfikować miejsca nieścisłości i luki w procesach, nie są odpowiedzią na wszelkie nurtujące nas pytania. Dobrą praktyką jest poddanie zobrazowanego stanu obecnego konstruktywnej krytyce, czasem nawet przez osoby, które nie brały udziału w jego tworzeniu, ale są zaznajomione i rozumieją dany proces. Dzięki temu, jesteśmy w stanie znaleźć miejsca bądź sekwencje, które należy zmienić, by usprawniane przez nas procesy były konkurencyjne i zgodne z wymaganiami.
Jako ilustrację podam wdrożenie, które prowadziliśmy dla jednego z banków, w którym czas realizacji określonego procesu (procedowanie wniosku i podjęcie decyzji) był kompletnie niekonkurencyjny w stosunku do ofert innych banków. Procedowanie wniosku w 10 dni, podczas gdy innym zajmowało to 4 godziny. Sytuacja wymagała kompletnego przemodelowania przepływów, punktów decyzyjnych i odpowiedzialności. Diagnoza stanu obecnego procesu (AS-IS) w formie diagramu flop chart (BPMN) wskazała liczne błędy logiczne, przerost formy nad treścią oraz kumulację odpowiedzialności w zbyt wąskim gronie decyzyjnym. Definiując docelowy kształt procesu, skorzystaliśmy z wiedzy eksperckiej, jak również zamkniętych modeli analitycznych AI, dzięki którym, zadając odpowiednie pytania, otrzymaliśmy informację o pożądanych czasach normatywnych, zgodnych ze standardem rynkowym.

Rys. 1. Przykładowa mapa BPMN opisująca fragment procesu realizacji inwestycji kapitałowej (CAPEX)
Integracja systemów IT kluczem do sukcesu
Wyobraźmy sobie średniej wielkości firmę produkcyjną eksportującą swoje produkty za granicę. Produkcja opiera się na surowcach lokalnych, ale też takich, których lead time liczony jest w miesiącach.
W ostatnich latach przedsiębiorstwo zainwestowało dziesiątki milionów złotych w nowoczesną automatykę: roboty, linie do automatycznej obróbki surowca. Rola człowieka ogranicza się do nadzoru, odbioru półproduktów i uzupełniania linii w materiały oraz finalnego montażu. Brzmi jak przepis na sukces?
Rzeczywistość bywa inna. Mimo zaawansowanej automatyzacji firma od kilku lat jest nierentowna. Spadająca liczba zamówień zmusiła ją do przejścia z produkcji masowej na niskoseryjną, co wygenerowało nowe wyzwania. Jednym z nich były przezbrojenia.
Kiedyś wielogodzinne przezbrojenie nie było problemem, w nowych realiach stało się istotnym ograniczeniem – każda zmiana wymaga ręcznego wprowadzania danych bezpośrednio do systemu – niskie serie to więcej przezbrojeń.
Jeszcze większym problemem okazała się nieaktualna organizacja procesów. Komponenty montowano manualnie według harmonogramów tworzonych ręcznie z przeterminowanych planów produkcyjnych bez uwzględnienia realnych stanów magazynowych i zmian zamówień.
Na każdym etapie firma mierzyła się z fundamentalnymi pytaniami aby produkcja była opłacalna:
- Co produkować?
- Ile produkować?
- Kiedy produkować?
- Z czego produkować?
- Kim produkować?
W dynamicznym otoczeniu kluczem do sukcesu jest posiadanie sprawnej infrastruktury przepływu danych. Integracja systemów ERP, MES, APS, WMS w spójny ekosystem, zgodny z konceptem Przemysłu 4.0, to inwestycja, która ma wpływ na procesy decyzyjne na poziomie strategicznym (np. czego nie produkować) jak i otwiera nowe możliwości na poziomie operacyjnym, takie jak:
- precyzyjne planowanie procesów wytwórczych w oparciu o dostępne zasoby,
- likwidacja silosów i efektywna współpraca wewnętrzna,
- monitorowanie stanu produkcji w czasie rzeczywistym pozwala na bieżące korygowanie ewentualnych nieprawidłowości,
- wiarygodne raportowanie i efektywne rozliczenie produkcji, to wgląd w rentowność produkcji,
- poprawę jakości dzięki automatycznym kontrolom i traceability.
Zintegrowane systemy tworzą „układ nerwowy” firmy, który wspiera decyzje biznesowe oparte na danych i zwiększa odporność organizacji na wstrząsy rynkowe. Dzięki niemu automatyzacja staje się sojusznikiem w budowaniu przewagi konkurencyjnej.
Wojciech Szywalski
Product Marketing Manager
VirtusLab
Wybór systemów IT wspierających zmianę
Jak wspomniano wcześniej, tak fundamentalne zmiany transformacyjne należy wdrażać w formule działań projektowych. W tym kontekście narzędzia IT zaczynają odgrywać coraz większą rolę, decydując o tym, czy oprogramowanie, które posiadamy, będzie wspierać efektywne przeprowadzenie projektów, czy też skutecznie odciągać nasz zespół od celu realizacji, jakim jest szybkie i możliwie bezbolesne zakorzenienie nowych nawyków w firmie.
Podczas planowania wdrożenia zmiany i podjęcia decyzji o wykorzystaniu do tego nowoczesnych systemów IT, należy pamiętać, że wybór właściwego narzędzia ma bardzo istotne znaczenie. Z drugiej jednak strony samo wdrożenie narzędzia nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, jeśli zmiana nie zostanie przeprowadzona holistycznie, w sposób zaplanowany i w formie konsekwentnych działań. Obecnie, pragnąc wprowadzić firmę na ścieżkę szybkiego rozwoju, musimy działać symultanicznie, restrukturyzując jak najwięcej procesów, biorąc pod uwagę naszą optymalną przepustowość. Realizacja zbyt wielu działań jednocześnie powoduje równoczesne zwiększenie wysiłku i zmniejszenie ostatecznego skumulowanego efektu. Z definicji powinniśmy więc odrzucić narzędzia, które nie są holistycznym rozwiązaniem umożliwiającym śledzenie obciążenia kluczowych zasobów we wszystkich projektach, gdyż budują one fałszywy obraz fikcyjnej dostępności. Osoba przyporządkowana na 20% czasu do ośmiu projektów w rzeczywistości nie ma szans wykonać wszystkich zaplanowanych zadań w oczekiwanym terminie.
W kontekście zarządzania projektami kluczowe jest zrozumienie, że efektywność działań zależy nie tylko od umiejętności zespołu, ale również od narzędzi, które wspierają ich pracę. Narzędzia IT, które są dobrze zintegrowane z procesami firmy, mogą znacząco zwiększyć produktywność i skuteczność realizacji projektów. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać oprogramowanie, które nie tylko spełnia techniczne wymagania, ale również wspiera strategiczne cele firmy.
Wybór odpowiedniego narzędzia IT powinien być przemyślany i oparty na analizie potrzeb firmy oraz możliwości integracji z istniejącymi systemami. Narzędzia, które oferują holistyczne podejście do zarządzania projektami, umożliwiają śledzenie obciążenia zasobów, monitorowanie postępów i identyfikowanie potencjalnych problemów na wczesnym etapie. Dzięki temu możliwe jest efektywne zarządzanie czasem i zasobami, co przekłada się na lepsze wyniki i szybsze osiągnięcie celów.
Warto również zwrócić uwagę na aspekty związane z użytkowaniem narzędzi IT. Intuicyjność interfejsu, łatwość obsługi oraz możliwość dostosowania do specyficznych potrzeb firmy są kluczowe dla zapewnienia rzeczywistego wsparcia pracy zespołu, zamiast dodatkowego obciążenia. Wybierając narzędzia, które są elastyczne i łatwe w użyciu, sprawiamy, że zespół będzie mógł skupić się na realizacji projektów, a nie na rozwiązywaniu problemów technicznych.
Integracja systemów IT w organizacji
Ważne jest również, aby wybrane narzędzie wspomagające transformację pozwalało na łatwą integrację z innymi systemami informatycznymi firmy. Przy obecnym stopniu rozwoju oprogramowania ręczne przepisywanie danych z systemu CRM do ERP oraz narzędzi do zarządzania projektami powinno być surowo zakazane. Automatyzacja procesów i integracja systemów to kluczowe elementy, które pozwalają na efektywne zarządzanie danymi i zasobami. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie błędów wynikających z ręcznego wprowadzania danych oraz oszczędność czasu, który można przeznaczyć na bardziej wartościowe zadania.
Integracja systemów informatycznych pozwala także na płynny przepływ informacji między różnymi działami firmy, co z kolei przekłada się na lepszą współpracę i koordynację działań. Wybór narzędzia umożliwiającego łatwą integrację zapewnia dostępność wszystkich danych w jednym miejscu, co ułatwia podejmowanie decyzji opartych na pełnym obrazie sytuacji. To z kolei prowadzi do bardziej efektywnego zarządzania projektami i lepszego wykorzystania zasobów.
Mniej istotny, choć nie do pominięcia, jest aspekt estetyczny oprogramowania. Intuicyjny i przejrzysty interfejs użytkownika może znacząco wpłynąć na komfort pracy zespołu. Oprogramowanie, które jest przyjemne w użyciu, może zwiększyć zaangażowanie pracowników i ich satysfakcję z pracy. Estetyka oprogramowania może również wpływać na postrzeganie firmy przez klientów i partnerów biznesowych, co jest ważnym elementem budowania pozytywnego wizerunku.
Kontrola na każdym etapie procesu transformacji
Transformacja cyfrowa firm często napotyka trudności w realizacji ambitnych planów. Inwestycje w technologie są niezbędne, ale sukces zależy od odpowiedniej strategii, wdrożenia i kontroli na każdym etapie. Pierwszym krokiem jest analiza potrzeb i celów biznesowych – przed wdrożeniem trzeba określić, jakie cele ma realizować dany system. Firmy często popełniają błąd, wdrażając technologie bez dopasowania ich do rzeczywistych potrzeb. Kolejnym krokiem jest Proof of Concept (PoC), czyli testowanie rozwiązania w ograniczonej skali. W przypadku PSIpenta/MES stosujemy prototyp, który jest funkcjonalnym systemem zainstalowanym u klienta. Pozwala on testować hipotezy w praktyce i weryfikować, czy usprawnienia procesu zarządzania produkcją będą efektywne. Klient aktywnie uczestniczy w dostosowywaniu prototypu do swoich potrzeb, co pozwala mu rozwijać kompetencje techniczne i samodzielnie rozwijać system w przyszłości. Wdrożenie systemu to kluczowy moment – przed pełnym uruchomieniem należy przeprowadzić testy, by upewnić się, że wszystkie procesy działają poprawnie. Niezbędne są także szkolenia dla pracowników, którzy muszą być gotowi do efektywnego wykorzystania nowych narzędzi. Po wdrożeniu ważne jest monitorowanie wyników i bieżąca optymalizacja procesów.
Należy pamiętać także, że współczesna infrastruktura IT firm obejmuje systemy od różnych dostawców, a wyzwaniem jest ich skuteczna integracja, aby tworzyły spójny ekosystem wspierający decyzje i optymalizację procesów. Platformy integracyjne, takie jak ESB, umożliwiają centralne zarządzanie komunikacją między systemami i łatwe przetwarzanie danych. Wiele systemów oferuje interfejsy API do wymiany danych, a middleware łączy różne aplikacje. Dedykowane platformy integracyjne automatyzują procesy wymiany danych. Istotna jest też standaryzacja i uporządkowanie danych, aby uniknąć chaosu informacyjnego.
W PSI wiemy jak ważna jest efektywna integracja, dlatego nasze systemy posiadają standardowe interfejsy, które pozwalają w łatwy sposób zintegrować się z różnymi platformami, urządzeniami czy systemami innych firm. Ponadto, istotne jest, aby systemy IT były elastyczne, dostosowując się do rosnących wymagań oraz zmian w organizacji.
Michał Żelichowski
Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Zarządzania Produktami
PSI Polska
Kluczowe aspekty cyfrowej transformacji – podsumowanie
Podsumowując, kluczowe aspekty transformacji cyfrowej dotyczą:
- Analizy procesów:zidentyfikowania procesów, które mają największy wpływ na wyniki finansowe i operacyjne firmy oraz stosowanie zasady Pareto, która mówi, że 20% procesów generuje 80% wartości dodanej.
- Planowania i priorytetyzacji:opracowania planu działania, który uwzględnia priorytetyzację procesów do modyfikacji oraz harmonogramu wdrożenia zmian.
- Zmiany kultury organizacyjnej: zaangażowania pracowników i kadry zarządzającej w proces transformacji, aby zapewnić współpracę i adaptację do nowych warunków.
- Wykorzystania nowych technologii: automatyzacja, cyfryzacja oraz sztuczna inteligencja mogą znacząco przyspieszyć proces transformacji i zwiększyć efektywność.
Niebagatelną rolę w przełomowych transformacjach odgrywa technologia IT, która pozwala na:
- Skuteczny benchmarking:porównanie wydajności procesów z najlepszymi praktykami w branży, z wykorzystaniem algorytmów AI.
- Analizę KPI:monitorowanie i ocenę efektywności procesów.
- Mapowanie procesów BPMN:wizualizację i analizę procesów biznesowych, identyfikację wąskich gardeł i redundancji.
- Efektywne zarządzanie pracą: monitorowanie i zarządzanie przepływem zadań i zasobami, klarowna wizja wszystkich etapów, nie tylko tych najbliższych.

Tomasz Wrzesiewski
Właściciel i główny konsultant
Art Strategy Group Sp. z o.o.
Trener i autor programów szkoleniowych. Wykładowca MBA. Obecnie odpowiada za największy projekt infrastrukturalny w Europie Południowej, monitorując jego postęp i wdrażając odpowiednie działania zapobiegawcze. Projektuje procesy produkcyjne pojazdów sprzedawanych na całym świecie, a także koordynuję budowę biura zarządzania projektami dla lidera branży produkcji przemysłowej. Posiada 16 lat doświadczenia we wdrażaniu procesu zarządzania projektami w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Bałkanach. Pracuje zarówno z dużymi, jak i małymi firmami.