FIRMOWA MOBILNOŚĆ
Cesja umowy leasingu – wszystko, co musisz wiedzieć
Chcesz pozbyć się leasingowanego samochodu, który obciąża Twój firmowy budżet? Dobrym sposobem jest cesja umowy leasingowej. To zgodny z przepisami sposób na sprzedaż pojazdu wziętego w leasing bez skutków windykacyjnych dla przedsiębiorstwa. Umożliwia odzyskanie chociaż części pieniędzy z odstępnego i opłaconych dotychczas rat. W artykule wskażemy m.in., jakie dokumenty będą konieczne do przeprowadzenia cesji leasingu oraz jak przeprowadzić tę procedurę – krok po kroku.
Data publikacji: 04.07.2024
Data aktualizacji: 04.07.2024
Podziel się:

Kodeks cywilny wskazuje, że leasing to umowa finansowania zakupu określonego dobra (w naszym przypadku będziemy mówić o samochodzie) i udostępnienie go przez leasingodawcę na rzecz leasingobiorcy w zamian za wnoszenie określonej w umowie sumy środków (rat). Leasing nie musi prowadzić do nabycia określonego dobra. Może być formą najmu, gdzie własność zawsze pozostaje w rękach leasingodawcy, a leasingobiorca tylko z niego korzysta.
Kiedy dokonuje się cesji leasingowej auta?
Niekiedy jednak leasingobiorca chce zakończyć umowę leasingową wcześniej niż pierwotnie się do tego zobowiązał. W przypadku samochodów może to wynikać z kilku kwestii. Jakie z nich spotykane są najczęściej?
- Znaczne obciążenie budżetu firmy ratą leasingową – cesja to dobry sposób np. na przejęcie auta przez leasingobiorcę, jeżeli nie masz środków na opłatę kolejnych rat leasingowych.
- Chęć zmiany floty pojazdów w czasie trwania leasingu – niekiedy przedsiębiorca zmuszony jest zakupić większe lub nowsze auto w celach zarobkowych. W pozbyciu się starego pojazdu pomoże cesja.
- Rezygnacja z pojazdu – najczęściej rezygnacja z pojazdu to skutek zamknięcia lub zawieszenia działalności gospodarczej, chociaż powodem może być też wyjazd właściciela poza granicę Polski i brak potrzeby posiadania auta.
- Zmiana formy prawnej firmy – firma przekształca się z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z o.o. W takim przypadku procedura przeniesienia własności leasingu to najczęściej tylko formalność.
Leasingobiorca, który chce zrezygnować z przedmiotu leasingu, odzyskując jednocześnie część wnoszonych wcześniej wpłat, powinien przeprowadzić tzw. cesję umowy leasingowej. To przeniesienie prawa korzystania z auta na nowego leasingobiorcę wraz z przejęciem przez niego obowiązków leasingowych (ubezpieczenie auta, płacenie rat etc.).
Kto może przejąć od Ciebie umowę leasingową?
Umowę leasingową może przejąć w cesji każdy podmiot, który spełnia kryteria leasingowe wytyczone wcześniej przez leasingodawcę. Najczęściej dotyczy to kryterium dochodowego (określone przychody roczne, stabilne wpływy finansowe), czasu działania firmy (np. nie mniej niż rok czy dwa na rynku), braku zadłużenia wobec ZUS i US oraz wieku właściciela przedsiębiorstwa (powyżej 25 lat). Od tych zasad niekiedy leasingodawcy wprowadzają wyjątki.
Jakie dokumenty będą konieczne do przekazania leasingu?
Przede wszystkim potrzebny jest wniosek o cesję leasingu wniesiony bezpośrednio do leasingodawcy. Do tego należy przygotować dane podmiotu przejmującego cesję (np. wyciąg z CEIGD lub KRS), dokumenty finansowe za ostatni rok obrotowy, w tym rozliczenie PIT, dokumenty świadczące o bieżącym stanie przedsiębiorstwa (np. księga przychodów i rozchodów), zaświadczenie o niezaleganiu z US i ZUS. Za przesłanie kompletnej dokumentacji odpowiada aktualny leasingobiorca. To na nim spoczywają wszelkie formalności!
Umowę leasingową może przejąć w cesji każdy podmiot, który spełnia kryteria leasingowe wytyczone wcześniej przez leasingodawcę. Najczęściej dotyczy to kryterium dochodowego, czasu działania firmy, braku zadłużenia wobec ZUS i US oraz wieku właściciela przedsiębiorstwa.
Przeprowadzenie cesji leasingu – krok po kroku
Procedura cesji umowy leasingu nie jest trudna i przypomina hybrydę procesu standardowej sprzedaży auta oraz leasingowania pojazdu. Jak przejść przez nią krok po kroku?
- Oszacuj odstępne – weź pod uwagę wartość auta, wysokość raty, kwotę ubezpieczenia, zużycie pojazdu oraz potencjalną kwotę wykupu, którą na koniec będzie musiał wnieść nowy leasingobiorca. Odstępne to wartość pojazdu – koszty, które będzie musiał jeszcze opłacić podmiot przejmujący leasing.
- Wystaw ogłoszenie o cesji leasingu – opisz pojazd, wysokość raty, odstępnego i kwotę wykupu. Ogłoszenie powinno przypominać standardowe ogłoszenie sprzedaży auta.
- Złóż wniosek o cesję leasingu wraz z wymaganymi dokumentami – można dokonać tego najczęściej przez system elektroniczny lub pisemnie. Może wiązać się z opłatą (to kwota rzędu 250–500 złotych).
- Zrealizuj cesję leasingu – jeżeli leasingodawca zgodził się na cesję, możesz zabrać się do jej realizacji. Podpisz dokumenty cesji, które może przygotować leasingodawca lub doświadczona kancelaria prawna. Następnie rozlicz się z nowym leasingobiorcą i przekaż przedmiot leasingu.
Cała procedura może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni. Do tego czasu trzeba spłacić wszystkie zalegające raty (nie można mieć zaległości wobec leasingodawcy). Koszt cesji wynika z tabeli opłat i prowizji, która powinna być dołączona do umowy leasingowej (to najczęściej od 900 do około 1500 złotych).
Pamiętaj, że zawsze na cesję leasingu musi zgodzić się leasingodawca (np. bank lub firma zewnętrzna). Jak wspomnieliśmy wcześniej, zgoda będzie wynikiem pozytywnej analizy zdolności leasingowej przez potencjalnego leasingobiorcę. Uwaga! Kwota odstępnego według przepisów podatkowych to zysk przedsiębiorcy. Należy wystawić na nią fakturę VAT, wnieść stosowny podatek i opłacić składkę zdrowotną w wysokości 9%.
Magdalena Pytlas

Redakcja „SMART Business”
Magazyn branżowy
Wydawnictwo SMART Media
Misją „SMART Business” jest opowiedzenie Ci bardzo konkretnej historii… Historii o liderach i o tym, jak stać się jednym z nich. Historii o pieniądzach i o tym, jak je zarabiać oraz nimi zarządzać. Historii o stylu życia nastawionym na rozwój i generowanie wartości. Historii o budowaniu relacji zarówno z partnerami biznesowymi, jak i członkami własnego zespołu.
Zobacz również