Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Finansowe kompendium sektora MŚP – eFaktor odpowiada na pytania polskich firm

OKIEM LIDERÓW, ROZWÓJ FIRMY

Finansowe kompendium sektora MŚP – eFaktor odpowiada na pytania polskich firm

Redakcja magazynu „SMART Business” przeszukała internet, aby dowiedzieć się, jakie problemy dotykają polskich przedsiębiorców w zakresie zarządzania płynnością finansową ich firm. O odpowiedzi na pytania przedstawicieli polskiego sektora MŚP poprosiliśmy ekspertów z firmy eFaktor – specjalistów od doboru odpowiednich instrumentów finansowych do sytuacji konkretnego biznesu.


Data publikacji: 04.07.2024

Data aktualizacji: 18.07.2024

Podziel się:

finanse-malej-firmy

Faktoring to wiele więcej niż przyspieszenie płatności za faktury

Wypowiedź internauty: W Polsce faktoring to dość drogie rozwiązanie. Na Zachodzie otrzymujemy pewien zakres usług dodatkowych, a u nas raczej nie dostajemy zbyt wiele. Ponadto nad Wisłą faktoring ma raczej złą renomę, ponieważ bywa ostatnią deską ratunku, gdy okręt tonie i trzeba zamienić wierzytelności na gotówkę. Dlatego wierzyciele go nie lubią.

Odpowiedź eksperta: Faktoring w pierwszej kolejności jest narzędziem do zarządzania płynnością finansową (narzędzie obrotowe). Aby dostrzec usługi dodatkowe u polskich faktorów, należy spojrzeć na rynek faktoringu pozabankowego. Działają tam firmy wyspecjalizowane tylko i wyłącznie w faktoringu.

Do usług dodatkowych oferowanych przez faktora pozabankowego można zaliczyć:

  1. Weryfikację kontrahentów – klient zgłasza potencjalnych kontrahentów do współpracy, faktor zwraca informację o dyscyplinie płatniczej danego podmiotu, a także o możliwym limicie na dany podmiot.
  2. Narzędzie monitorowania płynności finansowej – profesjonalny faktor pozabankowy posiada dedykowaną platformę online, na której klient znajdzie wszystkie wystawione przez siebie faktury, a także status ich płatności. Dzięki filtrom może analizować i monitorować swoje wierzytelności na wiele sposobów.
  3. Ubezpieczenie transakcji – jeżeli klient nie czuje się pewny w relacji z kontrahentem, zawsze może ubezpieczyć transakcję, tym samym nie musi się martwić, czy należność zostanie zapłacona w terminie.
  4. Dział monitoringu i windykacji – korzystając z usług faktora pozabankowego, kontrahent otrzymuje w cenie narzędzia do monitoringu płatności, a także windykacji miękkiej. Tym samym nie musi rozwijać danej kompetencji w ramach zasobów własnych.
  5. Narzędzie do wydłużenia terminów płatności – faktoring umożliwia wydłużenie swoich terminów płatności, a tym samym pozwala być bardziej konkurencyjnym w kategorii, w której firma działa.

Jak widać określanie faktoringu „ostatnią deską ratunku”, jest błędne, a jego zastosowanie może być szersze, niż nam się wydaje.

Michał Wójtowicz
Dyrektor regionalny, eFaktor

 

Systemowo wdrożony faktoring jako jedna z podstaw płynności finansowej organizacji

Wypowiedź internauty: Szukam podpowiedzi, która pomoże podnieść firmę z kłopotów finansowych. Firma produkcyjna w teorii zarabia, ale w praktyce wciąż brakuje pieniędzy, niestety taki stan utrzymuje się przez lata, przez co firma mocno się zadłużyła. Myślę, że całą logistykę produkcyjną mamy bardzo dobrze opanowaną, ale nie możemy sobie poradzić z kontrolą finansów. Potrzebuję rad, od czego zacząć, aby kontrolować lepiej przepływy pieniężne.

Odpowiedź eksperta: Niespełna 40% obrotów faktoringowych pochodzi od firm produkcyjnych – to nie przypadek. Jest to standardowe rozwiązanie w tej branży pozwalające na lepszą kontrolę finansów firmy. Warto podkreślić, że zadłużenie przedsiębiorstwa nie wpływa negatywnie na decyzję faktora ws. udzielenia finansowania. To dlatego, że dla faktora istotniejsza jest informacja nt. kondycji finansowej kontrahenta niż firmy, która ubiega się o faktoring.

Faktoring nie wyklucza żadnego z przedsiębiorstw ze względu na jego staż lub na branżę, w której działa. W praktyce Twoja firma może skorzystać z tego narzędzia finansowego już od pierwszego dnia działalności, co czyni go najbardziej dostępnym finansowaniem dla przedsiębiorstw.

Maciej Ostaszewski
Dyrektor regionalny, eFaktor

Wygrałeś przetarg i nie wiesz jak go sfinansować? Jest rozwiązanie!

Wypowiedź internauty: Mam pytanie – czy banki udzielą mi kredytu pod wygrany przetarg? Jest to dostawa produktu, ale ze względu na częstotliwość dostaw i zamawiane ilości towaru brakuje nam płynności.

Trudno jest nam odpowiedzieć na powyższe pytanie. Niestety w takim wypadku jedyną uczciwą odpowiedzią jest: „to zależy”. Zależy to przede wszystkim od zdolności kredytowej ubiegającego się o kredyt, jego stażu, jak i branży, w której firma działa. Sektor MŚP, a już szczególnie młode firmy są w dużym stopniu wykluczone z finansowania bankowego. Dodatkowo przedsiębiorca musi liczyć się z długimi procesem decyzyjnym oraz dużą liczbą formalności. W praktyce taki proces może trwać miesiącami.

Bardzo często przedsiębiorca, który wygrał przetarg, musi szukać alternatywnej metody finansowania kontraktu. Na takie rozwiązanie może liczyć w eFaktor, który oferuje np. finansowanie inwestycji z Polskiego Ładu.

Przepisy podatkowe uruchomione w ramach Polskiego Ładu dotykają blisko 99% kontraktów i prac wykonywanych dla JST. W uproszczeniu wygląda to tak, że wykonawca najczęściej na początku realizacji zlecenia dostają do 10% wartości kontraktu, a resztę dopiero po jego realizacji.

W eFaktor przyspieszamy płatności firm współpracujących z JST. Jeżeli przedsiębiorca ma podpisany kontrakt z jednostką samorządu terytorialnego, istnieje duża szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku o finansowanie pomostowe. Taki zleceniodawca prac jest traktowany jako solidny płatnik, więc faktura najprawdopodobniej będzie zapłacona. JST nie jest zagrożona upadkiem – w każdym razie to się nie zdarza często. To pozwala nam na finansowanie takiego przedsiębiorcy w formule „pod kontrakt”.

Dodam, że współpraca z JST to nie jest warunek konieczny – finansujemy również podmioty z innych branż.

Alicja Małek
Dyrektor regionalny, eFaktor

Od kiedy firma może ubiegać się o faktoring?

Wypowiedź internauty: #faktoring! Korzystacie? Jakie są szanse na znalezienie faktora dla młodej spółki, realne koszta i warunki?

Faktoring jest najszerzej dostępną usługą finansową dla młodych firm na polskim rynku. Faktor potrafi udzielić finansowania młodej spółce praktycznie od pierwszego dnia jej istnienia. Jest to możliwe, ponieważ w ocenie ryzyka bierze on pod uwagę nie tylko podmiot, który się zgłasza po finansowanie, ale również ten, którego fakturę będzie opłacał (czyli kontrahenta). Tym samym finansowanie zależy od tego, jakich młoda firma ma kontrahentów. Jeżeli np. spółka jest agencją pracy i dostarcza pracowników do znanej sieci dyskontów, to nie ma żadnych przeciwskazań, żeby otrzymać pozytywną decyzję o finansowaniu.

Jacek Rozesłaniec
Dyrektor regionalny, eFaktor


Faktoring jest najszerzej dostępną usługą finansową dla młodych firm na polskim rynku. Faktor potrafi udzielić finansowania młodej spółce praktycznie od pierwszego dnia jej istnienia. Jest to możliwe, ponieważ w ocenie ryzyka bierze on pod uwagę nie tylko podmiot, który się zgłasza po finansowanie, ale również ten, którego fakturę będzie opłacał.


Jak uniknąć utraty płynności finansowej?

Wypowiedź internauty: Pytanie do zaawansowanych przedsiębiorców! Częste poślizgi w płatnościach przez klientów wpływają na finanse firmowe. Po słabym okresie topnieje poduszka i dochodzą niespodziewane wydatki. Jak wyjść z tego obronną ręką? Jak nie dopuszczać do takich sytuacji?

Możliwość kontroli finansów i płatność za usługę od razu po jej wykonaniu daje dużą wolność finansową. Tak działa faktoring. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz czekać na faktury od kontrahentów, ponieważ dostaniesz należności od faktora jeszcze w dniu jej wystawienia.

Faktoring w takim przypadku to rozwiązanie dające lepszą kontrolę płynności finansowej. Dzięki temu możesz szybciej skorzystać ze środków, które de facto należą do Twojej firmy, unikając przy tym zadłużenia.

Michał Wójtowicz
Dyrektor regionalny, eFaktor

Co jeśli kontrahent notorycznie spóźnia się z płatnością?

Wypowiedź internauty: Noszę się z zamiarem skorzystania z faktoringu. 90% moich klientów płaci w terminie, pozostałe 10% do trzech tygodni po upływie terminu płatności. Jaki faktoring wybrać – pełny czy niepełny?

Najważniejsze to szczera rozmowa z faktorem. Jeśli na starcie poinformuje się go o dyscyplinie płatniczej (a raczej jej braku) kontrahenta, to wspólnie wypracujecie właściwe rozwiązanie. Nazwa produktu jest sprawą drugorzędną – w takiej sytuacji wiele zależeć będzie od indywidualnej oceny stron. W naszej firmie dopuszczamy np. rozwiązanie, gdzie opóźnienie do trzech tygodni jest liczone jako właściwy termin płatności, za który nie ma żadnych dodatkowych kosztów.

Alicja Małek
Dyrektor regionalny, eFaktor

Redakcja „SMART Business”

Magazyn branżowy
Wydawnictwo SMART Media

Misją „SMART Business” jest opowiedzenie Ci bardzo konkretnej historii… Historii o liderach i o tym, jak stać się jednym z nich. Historii o pieniądzach i o tym, jak je zarabiać oraz nimi zarządzać. Historii o stylu życia nastawionym na rozwój i generowanie wartości. Historii o budowaniu relacji zarówno z partnerami biznesowymi, jak i członkami własnego zespołu.

Zobacz również

Inwestor grający na giełdzie obserwuje wskaźniki finansowe.
Przeczytaj