INWESTYCJE
Private Banking i Wealth Management – co oferuje nam sektor bankowy?
Private Banking i Wealth Management mają za sobą długą historię, która sięga kilkuset lat wstecz. Usługi te wywodzą się z Włoch, Szwajcarii, Anglii i Niderlandów. Przykładowo już Medyceusze oferowali usługę zarządzania majątkiem najbogatszym mieszkańcom Florencji.
Data publikacji: 04.07.2024
Data aktualizacji: 04.07.2024
Podziel się:

Kolejnymi kamieniami milowymi dla ewolucji usług bankowych był rozwój handlu międzynarodowego, a następnie rewolucja przemysłowa, która stworzyła duże fortuny. W tym czasie powstały znane instytucje bankowe, takie jak Coutts & Co. w Wielkiej Brytanii (bank ten zajmował się finansami rodziny królewskiej) i Pictet w Szwajcarii, które specjalizowały się w usługach Private Banking.
Po drugiej wojnie światowej bogate rodziny zaczęły szukać sposobów na bezpieczne przechowywanie i pomnażanie swoich majątków. Szwajcaria ze względu na politykę neutralności wydawała się naturalnym wyborem. Obecnie Private Banking i Wealth Management są dostępne w większości krajów, a liczba osób, które korzystają z tych usług, wciąż rośnie. Zjawisko to dotyczy również Polski.
Czym są Private Banking i Wealth Management? Kto i kiedy powinien korzystać z tych usług? Co oferują w tym zakresie banki w Polsce? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Czym jest Private Banking?
Private Banking, czyli bankowość prywatna, to ekskluzywna usługa bankowa skierowana do klientów o wysokich dochodach i znacznych zasobach pieniężnych. Obejmuje wiele spersonalizowanych usług finansowych i doradczych, które mają na celu zarządzanie majątkiem klienta, optymalizację inwestycji oraz ochronę jego interesów finansowych.
Osoba, która korzysta z Private Banking, ma dostęp do produktów i rozwiązań, które mają zindywidualizowany charakter. Można powiedzieć, że usługa Private Banking jest szyta na miarę danego klienta.
Oferta Private Banking jest przeznaczona dla wąskiej grupy zamożnych klientów. Jest ona atrakcyjniejsza i bardziej zaawansowana niż w przypadku standardowych propozycji banku, do których dostęp mają wszyscy konsumenci. Nic zatem dziwnego, że w miarę wzrostu zamożności naszego społeczeństwa rośnie również zainteresowanie tą usługą.
Zamożny klient, który chce powierzyć swoje finanse renomowanej instytucji finansowej w ramach Private Banking, może liczyć na najwyższe standardy poufności oraz na dostęp do takich elementów oferty, jak:
- Kompleksowe zarządzanie majątkiem, w tym inwestycje w różnorodne aktywa, takie jak akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, nieruchomości, a także alternatywne formy inwestycji, takie jak sztuka czy kolekcjonerskie dobra luksusowe.
- Spersonalizowane porady dedykowanych doradców finansowych i doradców inwestycyjnych dotyczące inwestycji, planowania podatkowego i zarządzania majątkiem. Dedykowani doradcy pomagają w tworzeniu długoterminowych strategii finansowych dostosowanych do unikalnych potrzeb i celów klienta.
- Możliwość korzystania z indywidualnie dopasowanej oferty finansowej (zaawansowane produkty kredytowe, złote i platynowe karty kredytowe, fundusze private equity, hedge funds, dedykowane Fundusze Inwestycyjne Zamknięte, zagraniczne strategie inwestycyjne, negocjowalne lokaty, darmowe przewalutowania i darmowe przelewy z rachunku karty kredytowej).
- Pomoc w załatwieniu spraw bieżących ze wsparciem tzw. Private Concierge.
Private Banking i Wealth Management – czym się różnią?
Private Banking i Wealth Management to kompleksowy zbiór usług finansowych dla klientów HNWI (high net-worth individuals). Co je wyróżnia? Przede wszystkim profesjonalne wsparcie dedykowanych doradców i długoterminowe relacje oparte na dyskrecji i zaufaniu. Choć jednego i drugiego pojęcia używa się często zamiennie, to są między nimi pewne różnice.
Wealth Management wykracza poza ramy Private Banking, ponieważ obejmuje nie tylko szukanie okazji inwestycyjnych i pomnażanie bogactwa, ale też kompleksową i długoterminową strategię zarządzania majątkiem.
Wybór odpowiedniej formy prawnej dla firm, optymalizacja podatkowa, planowanie spadkowe, rozdysponowanie majątku między dzieci, sprzedaż udziałów w przedsiębiorstwie, działalność charytatywna itd. wymagają zaangażowania całego zespołu ekspertów z różnych dziedzin. Są to doradcy finansowi, inwestycyjni, prawnicy, doradcy podatkowi i eksperci od nieruchomości, do których mamy dostęp, gdy korzystamy z tej usługi.
Podsumowując, Wealth Management koncentruje się na długoterminowym rozwoju i ochronie majątku, a nie tylko na bieżących potrzebach finansowych. Usługi te są skierowane do osób, które chcą zabezpieczyć swoją przyszłość finansową oraz przyszłość swoich potomków i są zainteresowani wielopokoleniową budową majątku.
Tylko 5-10% klientów Private Banking stanowią osoby, które odziedziczyły majątek. Widać tutaj różnice między Polską a choćby Wielką Brytanią, gdzie duże fortuny przekazywane są od pokoleń w spadku.
Kiedy warto korzystać z usług Private Banking i Wealth Management?
Private Banking czy Wealth Management to oferta dla ludzi zamożnych. Mogą z niej korzystać osoby, które mają miesięczny dochód na poziomie co najmniej 20 tys. i mają ulokowane minimum 500 tys. w aktywach płynnych. Progi są wyznaczane indywidualnie przez banki.
W Polsce z usług Private Banking korzystają głównie bogaci przedsiębiorcy, którzy przez ostatnie kilkadziesiąt lat budowali swoje majątki. Mniej liczną grupę stanowi wyższa kadra menadżerska, sportowcy czy celebryci. Tylko 5–10% klientów Private Banking stanowią osoby, które odziedziczyły majątek. Widać tutaj różnice między Polską a choćby Wielką Brytanią, gdzie duże fortuny przekazywane są od pokoleń w spadku.
Private Banking będzie odpowiedni dla Ciebie, jeśli masz znaczące zasoby finansowe i majątek, który wymaga indywidualnego podejścia oraz zaawansowanego zarządzania. Doradcy inwestycyjni pomogą Ci opracować spersonalizowane strategie inwestycyjne i będą skutecznie zarządzać ryzykiem. Warto skorzystać też z pomocy doradców finansowych w celu przygotowania planu optymalizacji podatkowej.
Obecnie potrzeby najbogatszych Polaków zmierzają bardziej w kierunku Wealth Management, który oferuje holistyczne zarządzanie majątkiem w długim terminie. Może niedługo pójdziemy wzorem zamożnych krajów, w których bogate rodziny korzystają z usług jednej instytucji finansowej od wielu pokoleń.
Private Banking i Wealth Management – co oferują banki w Polsce?
Private Banking jest dostępny w ofercie największych banków w Polsce. Z tej prestiżowej usługi korzysta coraz więcej osób, które chcą powierzyć zarządzanie majątkiem profesjonalistom.
Banki, które oferują Private Banking i Wealth Management, to m.in. mBank, Santander, BNP Paribas, Citi Handlowy, Alior Bank czy PEKAO S.A. Usługi te są dość zróżnicowane, ale mają też wspólne cechy, jak dostęp do szerokiej gamy produktów inwestycyjnych i oszczędnościowych, prestiżowe karty kredytowe (np. World Elite), dedykowany doradca finansowy czy usługi consierge.
Wybrane instytucje finansowe proponują również długoterminowe rozwiązania i zarządzanie całym majątkiem, a także sukcesją.
Private Banking i Wealth Management – podsumowanie
W Polsce rynek usług związanych z Private Banking i Wealth Management wciąż raczkuje, choć widać już pewne pozytywne zmiany. Głównym zarzutem w stosunku do banków oferujących te usługi jest to, że nie różnią się one zbytnio od usług dla klienta standardowego. Duży nacisk jest położony na doraźne zyski finansowe i typowe produkty inwestycyjne.
Brakuje kompleksowego podejścia do zarządzania majątkiem i wielopokoleniowości, która jest charakterystyczna dla prawdziwego Private Bankingu czy Wealth Managementu. Nie buduje się też długoterminowych relacji z konkretną instytucją finansową czy doradcami.
Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na rosnącą liczbę klientów zainteresowanych Private Bankingiem i na zmiany w świadomości Polaków dotyczące budowania majątku. Dlatego należy mieć nadzieję, że oferta będzie ewoluować.
Warto też podkreślić, że to rozwój technologii będzie kształtować przyszłość Private Bankingu i Wealth Managementu. Automatyzacja, big data i sztuczna inteligencja umożliwią bardziej spersonalizowane usługi i lepsze zarządzanie ryzykiem. Technologie i innowacje powinny też wpłynąć na rozwój Private Bankingu w Polsce.
Agnieszka Zadroga

Redakcja „SMART Business”
Magazyn branżowy
Wydawnictwo SMART Media
Misją „SMART Business” jest opowiedzenie Ci bardzo konkretnej historii… Historii o liderach i o tym, jak stać się jednym z nich. Historii o pieniądzach i o tym, jak je zarabiać oraz nimi zarządzać. Historii o stylu życia nastawionym na rozwój i generowanie wartości. Historii o budowaniu relacji zarówno z partnerami biznesowymi, jak i członkami własnego zespołu.