Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Zasady negocjacji z wierzycielami

OKIEM LIDERÓW

Zasady negocjacji z wierzycielami

Negocjacje z wierzycielami to nic innego jak umiejętnie prowadzona rozmowa z podmiotem, wobec którego mamy zobowiązania, z których się nie wywiązujemy. W razie jakichkolwiek problemów z wierzytelnościami prowadzenie rozmów polubownych i zdecydowanie się na podpisanie ugody to o wiele tańszy i korzystniejszy sposób rozwiązania sporu. Udane negocjacje kończą się ugodą pozasądową, a nie wyrokiem i egzekucją komorniczą. Dzięki temu nie przekreślają szans na dalszą współpracę z wierzycielem, a także chronią nas przed wszelkimi negatywnymi konsekwencjami związanymi z dochodzeniem przez niego roszczeń na drodze sądowej.


Data publikacji: 10.01.2024

Data aktualizacji: 16.01.2024

Podziel się:

Jak prowadzić negocjacje z wierzycielami?

Po pierwsze i najważniejsze – traktujmy wierzyciela jak partnera, a nie wroga. Wierzyciel nie jest osobą chcącą nam zupełnie bezpodstawnie zrobić krzywdę, a jedynie podmiotem, który z uzasadnionego powodu i obiektywnie właściwych względów upomina się o spłatę przysługującej mu wierzytelności.

Dzięki takiemu podejściu łatwiej będzie nam kontrolować emocje w rozmowie z wierzycielami, zdobyć ich zaufanie, wykazać swoją sumienność i chęć współpracy, a w rezultacie odwieść ich od pomysłu wstępowania z dochodzoną wierzytelnością na drogę sądową – na tym przecież zawsze zależy nam najbardziej. W międzyczasie rekomendujemy kontakt się z prawnikiem, który doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie i zbada zasadność zadłużenia, m.in. termin przedawnienia dochodzonych roszczeń, a w dalszej kolejności będzie kontynuował negocjacje.

Podstawowe zasady w kontaktach z wierzycielem

Po pierwsze, skontaktuj się z odpowiednią osobą. Kogo można za taką uznać? Tylko tych, którzy dysponują formalnym upoważnieniem do podejmowania decyzji o płatnościach w firmie, a przede wszystkim są umocowane prawnie do zawierania ugód pozasądowych w imieniu reprezentowanego podmiotu.

Po drugie, zawsze używaj jasnych i zrozumiałych słów w rozmowie z wierzycielem. Jeśli Twój przekaz do niego nie dotrze, to nigdy nie dojdziecie do porozumienia. Musisz być dokładny i szczegółowo określić, jaka jest Twoja sytuacja, co doprowadziło do nieterminowego regulowania płatności, oraz jaki jest Twój pomysł na rozwiązanie problemu.

Po trzecie, wyjaśniaj intencje swoich pytań. Często właśnie w ten sposób doprowadzisz do porozumienia. Może rozwiązanie proponowane przez Ciebie jest nieosiągalne, ale istnieje sposób bardzo podobny, który będzie jak najbardziej możliwy do wdrożenia.

Po czwarte, bądź konsekwentny w tym, co mówisz. Jeżeli deklarujesz podjęcie konkretnych kroków, wpłatę określonej ilości środków bądź chęć spotkania z wierzycielem, to musisz być gotowy wprowadzić je w życie. Nic nie zrazi do Ciebie wierzyciela bardziej niż kolejne niezrealizowane zobowiązania.

Po piąte, nie unikaj kontaktu z wierzycielem. Działania wierzycieli mogą spędzać sen z powiek, mogą być dla Ciebie uciążliwe i nieprzyjemne, ale w żaden sposób nie powinieneś unikać z nim kontaktu. Takie postępowanie zwykle skłoni wierzyciela na skierowanie postępowania na drogę sądową.

 


Wierzyciel nie jest osobą chcącą nam zupełnie bezpodstawnie zrobić krzywdę, a jedynie podmiotem, który z uzasadnionego powodu i obiektywnie właściwych względów upomina się o spłatę przysługującej mu wierzytelności.


Jakie rozwiązania możesz zaproponować wierzycielowi?

W celu ustalenia prawidłowego planu rozmów z wierzycielami dłużnik powinien ustalić rzeczywisty portfel swojego zadłużenia i zbadać własne aktywa. W pierwszej kolejności warto określić, jakie posiada zadłużenie. Na tym etapie powinien zrobić listę swoich długów i zobowiązań finansowych. Pozwoli ona ujawnić rozmiar zadłużenia, ale również określić zbędne wydatki, które mogą jedynie pogłębić problemy finansowe. Następnie należy ustalić, które z należności są priorytetowe i to z tymi wierzycielami podjąć jak najszybsze rozmowy. Na tym etapie dłużnik powinien też wskazać, jakie ma aktywa, które pomogą mu zaspokoić wierzycieli. Poniżej przedstawiamy tylko niektóre z rozwiązań, które można zaproponować w omawianej sytuacji.

Przedłużenie spłaty

W wypadku zaciągania zobowiązań finansowych (kredytów, zakupu towaru) nie zawsze jesteśmy w stanie spłacić je w terminie. Pierwszą możliwością rozwiązania tego problemu jest wniosek o przedłużenie terminu spłaty zadłużenia. To proste działanie pozwalające odsunąć o kilka tygodni lub nawet miesięcy moment, w którym wierzyciel będzie żądał od nas spłaty zadłużenia i nie podejmie działań windykacyjnych. Przywołane rozwiązanie może wiązać się z dodatkowymi kosztami, np. zapłatą odsetek.

Karencja w spłacie

Karencja jest niczym innym jak chwilową ulgą od płatności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami karencji w spłacie kredytu jest w stanie udzielić tylko bank. Instytucje finansowe mogą zawiesić spłatę części kapitału rat kredytu na okres od 1 do 12 miesięcy. W takim wypadku kredytobiorca jest zobowiązany spłacać tylko odsetki od danego długu. Po okresie karencji dłużnik musi liczyć się z tym, że dług pozostaje i nie podlega umorzeniu. Niespłacony kapitał jest doliczony do pozostałych rat bądź wydłuża się termin spłaty kredytu. Dłużnik powinien pamiętać, że odkładanie spłaty części kapitału wiąże się przede wszystkim ze zwiększeniem kosztów kredytowania. W ogólnym rozrachunku, mimo iż karencja może być chwilowym wybawieniem dla osób w trudnej sytuacji, to należy pamiętać, że sama w sobie zwiększa ona wysokość zadłużenia.

Konsolidacja długów

Powyższy termin używany jest przede wszystkim w prawie bankowym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby podobny sposób spłaty zastosować również w obrocie pomiędzy przedsiębiorcami. Konsolidacja długu jest niczym innym jak połączeniem dwóch lub więcej uprzednio zaciągniętych zobowiązań w jedno. W efekcie spowoduje to uporządkowanie długów u danego wierzyciela i umożliwi wynegocjowanie obniżenia wysokości raty.


Pamiętajmy, że negocjacje powinny prowadzić do takiego porozumienia, jakie będziesz w stanie realizować, a które zaakceptuje wierzyciel.


Plan spłaty zadłużenia musi być realny

Po pozytywnie zakończonych negocjacjach strony mogą zawrzeć umowę ugody. Gotowy i spersonalizowany dokument przygotowany przez pełnomocnika należy wydrukować i bezpośrednio podpisać. Pamiętaj, że podpisanie przez Ciebie ugody wiąże się również z tym, iż uznajesz dług. Zawarta w ten sposób ugoda jest podstawą do wstąpienia przeciwko Tobie do sądu z pozwem w postępowaniu nakazowym, jeżeli nie zrealizujesz jej postanowień. Postępowanie nakazowe stawia wierzyciela w pozycji uprzywilejowanej z uwagi na obniżenie wymaganej opłaty sądowej do 1/4 wysokości kwoty, która byłaby liczona według przepisów ogólnych. Pozostałą część opłaty musi wnieść dłużnik, jeżeli będzie chciał się odwołać od wydanego nakazu zapłaty.

Pamiętajmy, że negocjacje powinny prowadzić do takiego porozumienia, jakie będziesz w stanie realizować, a które zaakceptuje wierzyciel. Miej na uwadze, że w każdym przypadku to Tobie – jako dłużnikowi – najbardziej zależy na tym, żeby sprawa Twojego zadłużenia nie trafiła na drogę sądową. Dzięki temu unikniesz nie tylko niepotrzebnego stresu, ale przede wszystkim nie narazisz się na dodatkowe koszty związane z takim trybem dochodzenia należności przez wierzyciela.

Negocjacje z wierzycielami – podsumowanie

Przedsiębiorco, jeżeli popadłeś w problemy finansowe i odnotowałeś zator płatniczy, a zatem stałeś się dłużnikiem, pamiętaj, aby zgłosić się do prawnika, który pomoże Ci dostosować metody wydłużenia płatności do Twojej aktualnej sytuacji i nie narazi Cię na odpowiedzialność cywilną i karną. Obecność pełnomocnika pozytywnie wpłynie na Twoją pewność siebie przy negocjacjach, szczególnie w scenariuszu, gdy wierzyciel zacznie używać terminologii prawnej, z którą niekoniecznie musisz być obeznany, a którą to może wykorzystać, żeby postawić się na dominującej pozycji w negocjacjach. Twój strach przed rozmową i nieznajomość procedury prawnej może zostać – i często tak bywa – wykorzystana. Nie stawaj do rozmów z uzbrojonym w wiedzę prawną wierzycielem sam.

dr n. pr. Radosław Klonowski

Wspólnik zarządzający
Harvard Lawyers

Lider prawa biznesowego, strateg i negocjator elitarny. Międzynarodowy inwestor, polski przedsiębiorca i ekspert w obszarze obsługi prawnej biznesu, rozwiązywania najbardziej skomplikowanych problemów prawnych oraz tworzenia strategicznych mechanizmów ochrony majątku i kapitału. Doktor nauk prawnych, mentor i doradca strategiczny czołowych firm oraz liderów biznesu. Wspólnik zarządzający Harvard Lawyers Kancelarii Prawnej Adwokatów i Radców Prawnych Klonowski, Czaplewski i Wspólnicy, założyciel Kancelarii Klonowski. Architekt zwycięskich strategii prawnych, skutecznych negocjacji i ochrony przed kryzysami. Pomaga przedsiębiorcom nie tylko bronić się przed zagrożeniami, ale także skalować i optymalizować biznes, wykorzystując ekspertyzę prawną, mechanizmy finansowo-prawne i taktyki negocjacyjne na najwyższym poziomie. Znajduje rozwiązania tam, gdzie inni widzą ścianę – zapewnia klientom bezpieczeństwo, przewagę i stabilność na rynku

Zobacz również

Inwestor grający na giełdzie obserwuje wskaźniki finansowe.
Przeczytaj