Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Jakie podatki płaci fundacja rodzinna?

ROZWÓJ FIRMY

Jakie podatki płaci fundacja rodzinna?

Fundacja rodzinna jest bardzo korzystną instytucją w zakresie zabezpieczenia sukcesji i naszego majątku. Umożliwia ona wiele korzyści podatkowych. Ustawodawca, chcąc rywalizować z zagranicznymi odpowiednikami fundacji rodzinnej, zdecydował się na szereg korzyści, zwolnień i preferencji podatkowych.


Data publikacji: 14.10.2024

Data aktualizacji: 13.11.2024

Podziel się:

Widok z góry na elegancko ubranych współpracowników siedzących przy stole w biurze. Na drewnianym stole znajdują się laptopy, dokumenty smartfony. Na zdjęcie nałożony jest wykres prezentujący fikcyjne dane.

Główne założenia podatkowe

Ustawodawca, tworząc przepisy dotyczące fundacji rodzinnej, zdecydował się na rozwiązanie, zgodnie z którym w przypadku, gdy fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą, która została wskazana w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej, to wówczas fundacja rodzinna nie płaci podatku w ogóle!

Nieopodatkowana działalność fundacji to przede wszystkim: zbywanie mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia, najem i dzierżawa, nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze lub przystępowanie do spółek handlowych.

Czyli jeśli fundacja:

  • wynajmuje nieruchomości – to nie płaci podatku,
  • otrzymuje dywidendę od spółki, w której ma udziały – to nie płaci podatku,
  • zbywa udziały czy też akcje – nie płaci podatku,
  • udziela pożyczki podmiotowi powiązanemu – to nie płaci podatku.

Możemy zatem wyobrazić sobie sytuację, w której mamy spółkę prowadzącą zwykłą działalność operacyjną (handlową, transportową itd.), a następnie wypłacającą zysk fundacji rodzinnej zamiast osobie fizycznej (0% podatku). Później środki te zostają przeznaczone na zakup nieruchomości na wynajem (0% podatku).

Kiedy fundacja zapłaci podatek?

Powyżej wskazałem katalog dozwolonych działalności fundacji rodzinnej, które korzystają ze zwolnienia w CIT. Jeśli fundacja rodzinna wykroczy poza ten zakres, musi liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku CIT według 25% stawki karnej.

To nie ostatnia sytuacja, w której podatek w fundacji się pojawi. Kiedy zdecydujemy się na wypłatę świadczenia dla beneficjentów fundacji rodzinnej (beneficjentem może być oczywiście sam fundator), to dopiero wówczas konieczne będzie uregulowanie podatku CIT w wysokości 15%. Świadczeniem mogą być oczywiście środki pieniężne, ale również np. ruchomość lub nieruchomość.


Co do zasady świadczenia uzyskiwane przez beneficjentów fundacji rodzinnej będą podlegać podatkowi dochodowemu od osób fizycznych w wysokości 15% stawki opodatkowania. Ale… najbliższa rodzina tego podatku nie zapłaci!


A co z podatkiem u beneficjentów fundacji rodzinnej?

Co do zasady świadczenia uzyskiwane przez beneficjentów fundacji rodzinnej będą podlegać podatkowi dochodowemu od osób fizycznych w wysokości 15% stawki opodatkowania. Ustawodawca zdecydował się jednak na szereg zwolnień w tym zakresie, aby fundacja rodzinna stała się faktycznie atrakcyjnym rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców.

Jeżeli świadczenie jest wypłacane beneficjentom zaliczanym do tzw. zerowej grupy podatkowej, to będą oni mogli skorzystać ze zwolnienia od podatku PIT z tytułu otrzymanych świadczeń. Wśród osób zaliczanych do wspomnianej grupy podatkowej znajdziemy chociażby małżonka fundatora, wstępnych, zstępnych czy rodzeństwo.

Kolejne zwolnienie będzie dotyczyć beneficjentów fundacji rodzinnej z pierwszej i drugiej grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, w szczególności zstępni rodzeństwa czy rodzeństwo rodziców. Stawka PIT wyniesie wówczas 10%.

Podatki w fundacji rodzinnej – podsumowanie

Fundacja rodzinna, prowadząc „dozwoloną” działalność gospodarczą (art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej), korzysta ze zwolnienia z podatku i nie płaci CIT. Podatek ten pojawi się dopiero w momencie wypłaty świadczenia dla beneficjentów i wyniesie 15%. Jeśli beneficjent należy do zerowej grupy podatkowej, wtedy PIT wyniesie 0%.

Korzystanie z fundacji rodzinnej w taki sposób, jaki założył wcześniej ustawodawca, pozwala nam zabezpieczyć naszą sukcesję i majątek, a do tego umożliwia optymalizację naszej struktury podatkowej. Pamiętajmy jednak, że zasadniczym celem rejestracji fundacji rodzinnej nie powinno być unikanie opodatkowania.

Ostatnia aktualizacja tekstu: 14.10.2024 r.
Źródło grafiki otwierającej: Freepik Premium

Fundacje rodzinne - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Najczęstsze pytania i wątpliwości polskich przedsiębiorców zawiązane z fundacjami rodzinnymi zebraliśmy w kilkunastu oddzielnych artykułach. Zapraszamy do zapoznania się z pogłębionymi analizami poszczególnych zagadnień, które przygotowali czołowi polscy eksperci:

    1. Jakie są główne korzyści z utworzenia fundacji rodzinnej?
      Opracowanie: Joanna Pieczaba i Maciej Krotoski, Kancelaria Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni
    2. Jak fundacja rodzinna pomaga chronić majątek?
      Opracowanie: Daria Leszczyk, Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych
    3. Jak założyć fundację rodzinną?
      Opracowanie: Przemysław Lech, Kancelaria Adwokacka SLM Adwokaci
    4. Jakie są koszty założenia i prowadzenia fundacji rodzinnej?
      Opracowanie: Bogdan Chudoba, Kancelaria Bogdan Chudoba Adwokaci
    5. Jaka jest rola fundatora i innych organów fundacji rodzinnej?
      Opracowanie: Dominik Szczygieł, Kancelaria MSDS Legal Szczotka Szczygieł
    6. Czym jest statut fundacji rodzinnej?
      Opracowanie: Rafał Dul, Sylwia Cieszkowska, Mecenat Warszawski
    7. Kim są fundator i beneficjent fundacji rodzinnej?
      Opracowanie: Wojciech Bokina, Filip Koryciński, Kancelaria Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy
    8. Jakie podatki płaci fundacja rodzinna?
      Opracowanie: Mateusz Chinczewski, Kancelaria Finerto
    9. Czy fundacja rodzinna może inwestować?
      Opracowanie: Wojciech Chabasiewicz, Kancelaria CK LEGAL
    10. Czym jest działalność niedozwolona w ramach fundacji rodzinnej?
      Opracowanie: Krzysztof Rożko, Nikola Jadwiszczak-Niedbałka, Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna
    11. Jakie zmiany planuje rząd w opodatkowaniu fundacji rodzinnych?
      Opracowanie: Łukasz Wojtkowiak, WNW Legal

Mateusz Chinczewski

Radca prawny
Finerto

Zobacz również


Przeczytaj